Szafraceum. Suplement Diety

Popraw sobie nastrój!

Szafraceum. Suplement Diety Szafraceum. Suplement Diety
Szafraceum. Suplement Diety
04.03.2014 13:21 Jak radzić sobie ze złym nastrojem – fototerapia i alternatywne metody wschodu

Jak sobie radzić ze złym nastrojem – fototerapia i alternatywne metody wschodu

Jesień i zima nie jest sprzyjającym czasem dla naszego organizmu. W tym okresie nasza dieta staje się uboższa w owoce i warzywa. Jest zimno, więc niechętnie spędzamy czas na świeżym powietrzu. Wychodzimy z domu i wracamy kiedy jest ciemno. Większość dni upływa nam w szaro-burych odcieniach. Pracujemy głównie przy komputerach, w pozycji siedzącej, przy świetle żarówek i świetlówek. Nic dziwnego, że odczuwamy spadki nastroju lub tzw. depresje sezonowe. Nie tak łatwo poradzić sobie z nimi w tym czasie, ale są metody by złagodzić ich wpływ na nasz organizm.

Fototerapia

Często uważa się, że duży wpływ na depresje sezonowe ma brak promieni słonecznych. Dotyka to głównie osób pomiędzy 30. a 60. rokiem życia1. Dlatego właśnie, coraz częściej stosowaną metodą walki z obniżonym nastrojem jest fototerapia, czyli leczenie światłem. Po raz pierwszy metoda ta została zastosowana do leczenia zespołu sezonowych zaburzeń psychicznych w latach 80. Od tego momentu systematycznie prowadzone są badania naukowe, dotyczące wpływu fototerapii na organizm człowieka. Wzrasta też popularność tej metody. W krajach skandynawskich, już od wielu lat rozwiązania bazujące na tej metodzie sprowadzane są do powszechnego użytku. W prawie wszystkich szpitalach, portal lotniczych i w wielu biurach można znaleźć specjalne pomieszczenia do naświetlania.

Akupunktura, akupresura i refleksologia

Coraz większą popularność w walce ze spadkami nastroju zyskują również alternatywne metody Dalekiego Wschodu.

Akupunktura traktowana jest zazwyczaj jako uzupełnienie konwencjonalnej medycyny. Mimo, że wszyscy o niej słyszeliśmy jej skuteczność jest wciąż przedmiotem debat i trwających badań klinicznych. Metoda opiera się na nakłuwaniu ciała srebrnymi lub złotymi igłami w punktach, które odpowiadają za aktywność narządów wewnętrznych. Punkty te zlokalizowane są wzdłuż linii energetycznych (tzw. meridianów), a działanie to, zgodnie z ideą akupunktury ma prowadzić wyrównywania potencjału energetycznego organizmu.

Akupresura to metoda również wywodząca się z praktyk starożytnego wschodu. Polega na dotykaniu, głaskaniu, uciskaniu lub opukiwaniu określonych miejsc na ciele człowieka. Działania te mają na celu zmniejszyć ból i poprawić czynności wewnętrznych narządów.

Refleksologia (akupresura stóp), znana była już w Starożytnym Egipcie. Obecna wiedza refleksologów jest na nowo wzbogacana i spisywana dzięki popularyzacji tej metody. Jej zwolennicy opisują ją jako działanie, które opiera się na stymulowaniu odpowiednich punktów (refleksów) na ciele pacjenta. Terapia uciskowa punktów reflektorycznych powoduje reakcje fizjologiczne, które stymulują potencjał samouzdrawiania organizmu. Celem refleksoterapeuty jest takie oddziaływanie na pacjenta, dzięki któremu odzyska on fizjologiczny stan równowagi, a co za tym idzie i zdrowie

Hipnoza

Niektórzy uważają, że całkowite odprężenie ciała i umysłu możliwe jest jedynie wtedy, kiedy poznanym przyczynę naszych lęków, stresów i zmartwień. Uważa się, że dopiero kiedy je zidentyfikujemy, możemy przezwyciężyć kłopot. Pomocna może się okazać hipnoza – określana jako stan psychiczny sytuujący się pomiędzy jawą a snem. Osoba poddana hipnozie podatna jest niezwykle na sugestie, co umożliwia całkowite odprężenie ciała i umysłu. Zwolennicy tej metody uważają, że dzięki niej możliwe jest zidentyfikowanie źródło stresu oraz odpowiednie dobranie mechanizmów radzenia sobie z nim.

Aromaterapia

Aromaterapia to terapia zapachem. Nie od dziś wiadomo, że zmysł powonienia ma ogromny wpływ na nasze postrzeganie i samopoczucie. Zapach potrafi przywołać konkretne wspomnienia, nawet te z odległego dzieciństwa. Nic więc dziwnego, że to połączenie medycyny naturalnej i zielarstwa cieszy się popularnością wśród sposobów poprawiających nastrój. Wybierając odpowiednie naturalne olejki eteryczne i stosując je np. do inhalacji (wzmocnią układ oddechowy) lub do masażu czy kąpieli możemy uspokoić lub wręcz odwrotnie – pobudzić organizm.

Chromoterapia

Chromoterapia to metoda, która polega oddziaływaniu na organizm dzięki wykorzystaniu odpowiednich kolorów. Kolory działają w dwóch kierunkach. Mogą pobudzać i uspokajać, podniecać lub usypiać, drażnić lub koić, oziębiać albo ogrzewać. Każda barwa wywiera inny wpływ na nasz umysł i ciało. Dla przykładu, zgodnie z tzw. sztuką: kolor żółty – inspiruje i wzmacnia odporność; czerwony – uaktywnia, dodaje odwagi i wzmacnia wolę; niebieski – uspokaja i wycisza; zielony – odpręża i poprawia koncentrację; pomarańczowy – regeneruje; fioletowy – pomaga przezwyciężyć bezsenność.

Stosunkowo niedawno odkryto, że odpowiedni dobór kolorów może tak silnie wpływać na psychikę i emocje, że zaczęto ten fakt wykorzystywać w szpitalach do wspomagania procesów leczenia.

Mało kto zdaje dziś sobie sprawę z potęgi otaczających nas barw, z tego, że świat kolorów to wibrująca energia, która ma istotny wpływ na nasze zdrowie, temperament czy zachowanie Wiedząc, że poszczególne barwy mają różne długości fal i znając te długości, możemy stwierdzić jaką barwę wykorzystać w leczeniu konkretnego schorzenia. Fakt, że widzimy jakiś kolor, jest odnotowywany przez nasz mózg. W odpowiedzi wysyła on do określonego gruczołu dokrewnego (a więc np. do tarczycy, jąder, jajników czy trzustki) sygnał w postaci odpowiedniego neuroprzekaźnika. Służy to wywołaniu reakcji hormonalnej. Poprzez krwioobieg hormony oddziałują na narządy wewnętrzne. Gruczoły wydzielnicze reagują na daną barwę stosownie do interpretacji dokonanej przez mózg.

Chromoterapia może wspomagać medycynę konwencjonalną. Z pewnością nie powinna być stosowana zamiast niej. Kolor nie jest lekiem na wszystko, aczkolowiek właściwie dobrany na pewno wpływa choćby na nasze psychiczne samopoczucie, a to także droga do poprawy zdrowia.

Metod do walki ze słabym nastrojem jest wiele. Kluczem do sukcesu jest znaleźć odpowiednią dla siebie.


1. Źródło: Zdrowie.gazeta.pl, M. Kawczyńska, Fototerapia na zimową depresję, http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/1,105806,1198944.html, [28.01.2014].

MM_FCG