Szafraceum. Suplement Diety

Popraw sobie nastrój!

Szafraceum. Suplement Diety Szafraceum. Suplement Diety
Szafraceum. Suplement Diety
01.05.2014 8:00 szafraceum

Jak sobie radzić ze złym nastrojem – zaplanuj podróż!

Henry Ford mówił, że „niezależnie od tego czy myślisz ‹‹mogę›› lub myślisz ‹‹nie dam rady›› zawsze masz rację”. Warto marzyć i wyznaczać sobie cele. Sami jesteśmy przecież kowalami własnego losu. Jeśli po nocach śnią Ci się podróże, to znak, że czas wyruszyć w drogę. Niezależnie od zarobków, miejsca zamieszkania czy ilości dostępnego czasu każdy może zaplanować własną wyprawę. Grunt to nie poddawać się negatywom. Jeśli pozwolisz zakiełkować myśli, że Cię nie stać, lub że nie dostaniesz urlopu – od razu nakręcisz spiralę negatywnych emocji. Zamiast stresować się ogromem przedsięwzięcia, jakim jest podróż, warto zacząć organizację od małych kroków.

Najtrudniej jest zacząć

Na start ustal ramy czasowe i budżet wyjazdu. To pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnego stresu w czasie dalszego planowania. Jeśli masz możliwość ustalić konkretne daty – bomba! Ale wystarczy tutaj wyznaczyć choćby okres czasu, w jakim zamierzasz wyjechać. Następnie zastanów się jaka jest maksymalna kwota, którą jesteś w stanie wydać w czasie wyjazdu. Teraz możesz przejść do kolejnego kroku: wyznaczenia celu podróży.

Myśl o swoich pragnieniach

Znasz już orientacyjne daty wyjazdu oraz ilość środków finansowych, które możesz wydać na ten cel. Z tymi informacjami, wiesz już zapewne czy jesteś w stanie polecieć na Bali, czy swój urlop spędzisz raczej na Mazurach. Dlatego teraz warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czego po wyprawie oczekujesz. Zastanów się czy szukasz spokoju i wyciszenia, czy może raczej aktywnego wypoczynku i adrenaliny. I pamiętaj, że o ile idziesz za głosem swojego serca, nie ma tutaj miejsca na złe decyzje. Niezależnie od wysokości budżetu, nic nie przyjdzie ci z urlopu w Nowym Jorku jeśli tak naprawdę potrzebujesz wyciszenia na łonie natury!

Nie ważne czym, byle do celu

Sprawdź ile kosztują noclegi w miejscu Twojej destynacji. Pamiętaj, że zawsze do wyboru masz kilka opcji o zróżnicowanym cenniku. Hotele są oczywiście najdroższym wariantem, ale możesz skorzystać ze znacznie tańszej opcji. W grę wchodzą takie rozwiązania jak wynajem pokoju lub apartamentu od osób prywatnych, agroturystyka lub tzw. couch-surfing, dzięki któremu możesz nocować niemal za darmo, korzystając z gościnności lokalesów.

Kiedy wiesz jaką część z budżetu musisz zarezerwować na noclegi, dobierz odpowiedni środek transportu. Pamiętaj, że trzeba znaleźć złoty środek pomiędzy czasem, wygodą jak i finansami. Nie będzie to najbardziej udany wyjazd, jeśli w weekend postanowisz pokonać 100 km rowerem bez wcześniejszego przygotowania kondycyjnego. Samochodem, pociągiem, skuterem, rowerem – nieważne jak, byle do upragnionego celu.

Wciągnij na listę wszystkie przyjemności

Najtrudniejsze masz już za sobą? Teraz wiesz kiedy i gdzie chcesz pojechać. Znasz swój budżet, masz nocleg i wybrałaś sposób dojazdu na wakacje. Jedyne co Ci pozostało, to na spokojnie przejrzeć informacje o danym rejonie. Jeśli chcesz spędzić swój urlop aktywnie warto dowiedzieć się z jakich lokalnych atrakcji możesz wybierać. W Internecie znajdziesz mnóstwo stron turystycznych, blogów, portali, forów tematycznych. Sprawdź czy w okolicy są jakieś interesujące zabytki, muzea, targi staroci, albo ciekawe miejsca wędrówek lub trasy rowerowe – wszystko na co możesz mieć ochotę. Warto rozpisać całość odkryć, narysować własną mapę, zaznaczyć punkty postoju, spisać wszystkie miejsca, które chcemy zobaczyć.

Realizuj lub odłóż na później

Korzystaj w pełni z czasu jaki dla siebie planujesz. Wyjedź wcześnie rano, ciesz się odkrywaniem nowych miejsc, widoków, poznawaniem ludzi i ich historii. Od czasu do czasu zatrzymuj się jednak na chwilę, kontemplując otoczenie. Zostaw sobie miejsce na małą improwizację i pamiętaj, że plany to wskazówka, a nie obowiązek. Nie naciskaj na ich realizację za wszelką cenę, czasem warto zostawić sobie coś „na następny raz”. A kiedy Twoja podróż będzie zbliżać się do końca … zabierz się za planowanie następnej!

Najważniejsze dla samopoczucia jest planowanie

New York Times powołując się na badania w czasopiśmie “Applied Research in Quality of Life” opisuje, że tak naprawdę najwyższy poziom szczęścia ludzie odczuwają nie w czasie trwania wakacji, ale na etapie ich planowania 1. Okazuje się bowiem, że kiedy oczekujemy wyjazdu, wykazujemy więcej entuzjazmu, zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. W momentach kryzysowych możemy zajrzeć na stronę danej okolicy, sprawdzić jaka będzie nas czekać pogoda lub obejrzeć zdjęcia naszego lokum. To na chwilę potrafi skutecznie oderwać od trosk codzienności, pozwala spojrzeć na problemy z innej perspektywy. Jak dowiedziono planowanie wypoczynku jest w stanie zwiększyć poziom odczuwanego szczęścia aż przez okres 8 tygodni. Po wakacjach natomiast poziom szczęścia spada i wraca do poziomu wyjściowego, charakterystycznego dla większości ludzi.

Dlatego pamiętaj, że jeśli aktualnie nie masz czasu lub pieniędzy na wakacje, to i tak postaraj się zapisać jakieś przyjemne wydarzenie, które czeka cię w przyszłości (nawet jeśli do jego rozpoczęcia brakuje miesiąca czy roku). W chwilach gorszego samopoczucia zajrzyj do kalendarza i przypomnij sobie o nim, a wtedy na pewno poczujesz się lepiej.


1. Źródło: Źródło: http://well.blogs.nytimes.com/2010/02/18/how-vacations-affect-your-happiness/?_php=true&_type=blogs&_php=true&_type=blogs&_r=2