Szafraceum. Suplement Diety

Popraw sobie nastrój!

Szafraceum. Suplement Diety Szafraceum. Suplement Diety
Szafraceum. Suplement Diety
16.09.2014 14:13 news

6 filmów które poprawią nastrój

Każdy szuka sposobów, które pozwolą przetrwać trudne momenty, spadki nastroju czy sytuacje stresowe. Metod jest wiele. Niektórzy poczucie szczęścia znajdują w sporcie, inni w spotkaniach z bliskimi, gotowaniu, ale też w grach wideo, czytaniu książek czy słuchaniu muzyki. Jeśli wiesz, co sprawia, że czujesz się lepiej rób to i to często. Dziś kilka propozycji dla kinomanów.

Większość z nas lubi oglądać filmy. Angażują zmysły i wyobraźnię, pobudzają sferę emocji. Potrafią rozbawić, ale też zasmucić. Najczęściej traktujemy tę formę, jako czystą rozrywkę. Okazuje się jednak, że oglądanie filmów może stać się ważnym elementem wsparcia psychicznego w momentach podwyższonego stresu i osłabienia nastroju.

Naukowcy opisują stan człowieka oglądającego film jako stan dysocjacji, w którym rzeczywistość i poczucie realności są na chwilę zawieszone. Filmy działają podobnie do tego, jak kiedyś baśnie. Odrywają nas od szarej rzeczywistości dnia. Pomagają nabrać dystansu do zmartwień i problemów. Potrafią poprawić humor i dać nadzieję. Ale to nie wszystko. Filmoterapia może być pomocą dla osób stojących przed podjęciem trudnych decyzji lub poszukujących kreatywnych rozwiązań problemów.

Mówi się o trzech etapach oddziaływania filmoterapii. Są to: identyfikacja, oczyszczenie i wgląd. Pierwszy etap to moment, w którym identyfikujemy się z bohaterem i odczuwamy emocjonalny związek z postacią. Etap oczyszczenia pojawia się, kiedy za sprawą obserwowanych obrazów, poprzez odniesienia i porównania, na wierzch wypływają nasze ukryte do tej pory uczucia i myśli. W końcu dochodzimy do procesu wglądu, kiedy dzięki zrozumieniu motywów zachowania głównego bohatera, uświadamiamy sobie istotę własnych problemów. Niektórzy badacze definiują jeszcze czwarty etap tego procesu – uniwersalizację. Dzięki niej odkrywamy, że nie tylko my doświadczamy trudnych sytuacji, co redukuje poczucie izolacji oraz wyjątkowości w postrzeganiu własnych problemów.

Z psychologicznego punktu widzenia, ważne jest to, że oglądając filmy przetwarzamy informacje bardziej na poziomie emocji, niż intelektu. Co to znaczy? To, że nie analizujemy faktów, a odczuwamy je, dlatego nie raz łatwiej jest nam popłakać się na smutnym filmie, niż po prostu w życiu, w obliczu realnych kłopotów. Pozostaje tylko pytanie, jak dobrać repertuar, aby filmoterapia spełniła swoją funkcję.

Powinniśmy oglądać jak najwięcej komedii ponieważ mogą ukoić nerwy i odprężyć. To nie wszystko. Wywołują śmiech, a ten może być lekarstwem nie tylko dla duszy. Japońscy naukowcy z Hajime Kimata z Central Hospital udowodnili, że śmiech pomaga leczyć zapalenie skóry o podłożu alergicznym. Do badań zaprosili 26. pacjentów, którym wyświetlili film z Charlie Chaplinem. Po seansie u wszystkich osób zaobserwowano złagodzenie objawów alergii skórnych.

Jeśli chodzi o filmy z negatywnym przekazem dowiedziono, że mogą one podnosić nam ciśnienie krwi, przyśpieszać pracę serca i wywoływać lęk. Powinniśmy unikać obrazów mocno depresyjnych, pokazujących agresję i przemoc. Jednak nie chodzi o to, żeby zrezygnować z wszystkich filmów poruszających poważną tematykę. Dzięki filmom możemy spotkać się z trudnymi emocjami, których nie da się całkowicie wyeliminować z życia. Dobrze dobrany obraz pozwoli nam zderzyć się własnymi lękami i obawami, ale na bezpiecznym, eksperymentalnym gruncie filmowym.

Nie unikajmy też melodramatów. Płacz jest oczyszczający i pomaga zachować równowagę psychiczną. Częstym powodem sięgania po filmoterapię jest zawód miłosny. W tym wypadku specjaliści doradzają nie ckliwą komedię romantyczną, ale taką historię, w której bohaterom też nie wiedzie się w miłości. Podobno świadomość, że inni mają równie ciężko, albo nawet trudniej niż my, pomaga, buduje nas i poprawia nastrój.

 

Ale żeby nie być gołosłownym, na dobry początek proponujemy 6 filmów, które warto obejrzeć nie tylko dlatego, by znaleźć w nich ukojenie nerwów, ale też dlatego, że na stałe wpisały się w kanon światowej kinematografii:

miedzy-niebem-mini

Źródło filmweb.pl

Kiedy masz nastrój na płakanie zobacz “Między niebem a piekłem” z Robinem Williamsem, w którym główny bohater, Chris Nielsen rusza w podróż do piekła, aby ocalić duszę żony-samobójczyni. Wzruszająca opowieść o miłości, której nawet śmierć nie rozłączy. O związku, o jakim marzy chyba każdy z nas. Historia pełna smutku, ale i radości. To też film o sile, która pozwala nam znieść nawet największe cierpienie, wciąż wierząc, że gdzieś na końcu czeka szczęście.

Źródło filmweb.pl

Źródło filmweb.pl

Na chandrę polecamy klasyczną komedię “Dziennik Bridget Jones”, w której 32-letnia Bridget Jones (Renée Zellweger) zaczyna prowadzić intymny dziennik. Bohaterka ma wyrobione zdanie na temat mężczyzn, seksu, aerobiku, jedzenia i wszystkiego, czym żyje współczesna kobieta, a co najważniejsze – mówi prosto z mostu i niczego nie owija w bawełnę. Może nie jest to arcydzieło filmowe, ale podobnie jak książka, na podstawie której został nakręcony, ma wiele uroku.

Źródło filmweb.pl

Źródło filmweb.pl

Osobom, które czują, że stoją trochę z boku, które potrzebują więcej wiary w siebie proponujemy film “Forrest Gump”. To historia nierozgarniętego młodego człowieka o wielkim sercu. W ciągu trzech burzliwych dekad Forrest zmienia się z lekceważonego inwalidy w gwiazdę amerykańskiego futbolu; z bohatera wojny w Wietnamie staje się królem krewetek; z Białego Domu trafia prosto w ramiona ukochanej. Serce podpowiada mu w sprawach, których nie ogarnia jego umysł. Jest człowiekiem zasad, a jego sukcesy inspirują wszystkich.

Źródło filmweb.pl

Źródło filmweb.pl

Jeśli szukasz inspiracji w dążeniu do celów zobacz “Buntownika z wyboru”, gdzie Matt Damon wciela się w postać zwykłego 20-latka z ubogiej dzielnicy, który odkrywając u siebie wielki talent matematyczny staje w obliczu pierwszego poważnego wyboru: musi zdecydować, czy nadal żyć będzie na pograniczu prawa, czy też podejmie rzucone mu wyzwanie i spróbuje zmienić swój stosunek do świata.

lepiej-byc-nie-moze-mini

Źródło filmweb.pl

Dla osób, które mają wszystkiego dość: szefa, pracy, ludzi w ogóle, dobrą odskocznią będzie “Lepiej być nie może”, film z Jackiem Nicholsonem i Helen Hunt. Film pokazuje jak skomplikowane są relacje międzyludzkie, ale też wartość przyjaźni i pracę, jaką należy wykonać, aby zaufać innym. Wyróżniony trzema Złotymi Globami, dwoma Oskarami i aż pięcioma nominacjami do tej nagrody “Lepiej być nie może” to komedia, która chwyta za serce.

Źródło filmweb.pl

Źródło filmweb.pl

“Jeden dzień” z Anne Hathaway, to film dla tych którzy potrzebują inspiracji, by odnaleźć się w skomplikowanych relacjach damsko-męskich. “Jeden dzień” to historia o przyjaźni, miłości, zrozumieniu i o tym że na to co najważniejsze czasem warto poczekać. Opowieść o tym, że czasem najwspanialsza rzecz, jaka może nas uszczęśliwić, jest na wyciągnięcie ręki, wystarczy tylko uważnie się rozglądać.