Szafraceum. Suplement Diety

Popraw sobie nastrój!

Szafraceum. Suplement Diety Szafraceum. Suplement Diety
Szafraceum. Suplement Diety
14.11.2014 13:00 obrazek1

Menu na jesienną depresję

Pogoda nas nie oszczędza. Jesienne krótkie dni, brak słońca – to powody naszego złego samopoczucia. Nie łatwo jest sobie poradzić ze złym nastrojem, zwłaszcza w zimne i deszczowe dni. Jednak możemy sobie pomóc – wystarczy troszkę zmodyfikować naszą dietę. Co jeść, żeby poprawić humor?

 

Witaminy z grupy

Ich pozytywny skutek na nastrój związany jest z oddziaływaniem na centralny układ nerwowy. Witaminy te łagodzą objawy lękowe, mają działanie przeciwdepresyjne i pośrednio wpływają też na zwiększenie odczuwania satysfakcji.
B1 – jest niezbędna przy przemianie węglowodanów i glukozy, która jest paliwem dla komórek mózgowych.

B6 – jest wykorzystywana w przemianie tryptofanu w serotoninę, a wraz z witaminą B12 jest niezbędna do wytwarzania innych neurotransmiterów.

B12 – jej obniżone stężenie w organizmie może prowadzić do obniżenia nastroju i rozwoju depresji.

Cholina

Wnika bezpośrednio do komórek nerwowych i służy do produkcji acetylocholiny. Acetylocholina jest przekaźnikiem pomiędzy komórkami nerwowymi (neuronami), ponadto odgrywa ważną rolę w procesach uczenia się, zapamiętywania i zmniejsza nadpobudliwość nerwową. Znajdziemy ją w następujących produktach: warzywach liściastych, kiełkach pszenicy, drożdżach, żółtkach jaj, wątrobie, soi.

Magnez

Magnez jest niezbędnym koenzymem dla około 90 enzymów, uczestniczy w procesie trawienia oraz w przemianach węglowodanowych i białkowych. W organizmie jego poziom obniża się wraz ze zwiększoną ilością stresu, nadmiernym piciem kawy i alkoholu. Magnez wpływa na: pobudliwość nerwowo-mięśniową, prawidłowe stężenie potasu w komórce, łagodzi zmęczenie i rozdrażnienie.

Żelazo

Brak żelaza w organizmie powoduje anemię i zmniejszenie dopływu tlenu do tkanek – co sprawia, że człowiek czuje się osłabiony, zmęczony, przygnębiony.

Cynk i wapń

Są one niezbędne do pracy komórek nerwowych. Cynk jest odpowiedzialny za szybkie przewodzenie bodźców pomiędzy komórkami nerwowymi. Jest również odpowiedzialny za metabolizm białek, węglowodanów, tłuszczów i kwasów nukleinowych w komórkach, przyspiesza również procesy metaboliczne w komórkach. Bardzo skutecznie zwalcza stres. Natomiast wapń wpływa na pobudliwość nerwowo-mięśniową i zawarty jest w produktach mlecznych.

Witamina D i selen

Aktywna witamina D, która powstanie przy udziale promieniowania słonecznego, podnosi stężenie serotoniny w naszym organizmie. Wpływ witaminy D jest szczególnie zauważalny w tych regionach świata, gdzie ekspozycja na promienie słoneczne bywa zmniejszona. Nasilenie tzw. depresji sezonowej można znacznie zredukować poprzez zwiększoną podaż witaminy D z jednoczesnym zażywaniem kąpieli słonecznych. Selen ma właściwości przeciwutleniające. Znajdziesz go w ziarnach zbóż, pestkach dyni, orzechach, fasoli oraz w chudym mięsie i rybach. Związki z tej grupy zdobyły już uznanie kardiologów, którzy przekonują o ich ochronnym wpływie na układ sercowo-naczyniowy.

Tryptofan

Tryptofan, organiczny związek chemiczny z grupy aminokwasów biogennych, spełnia wiele różnych zadań w organizmie. Jest niezbędny do procesu wytwarzania serotoniny, czyli hormonu szczęścia.

Kwasy tłuszczowe omega 3

Najwięcej tych dobroczynnych substancji jest w rybach. Są one niezwykle korzystne dla zdrowia. Badania pokazują, że kwasy te nie tylko redukują stany zapalne, lecz także przyczyniają się do poprawy nastroju. Możesz zwiększyć spożycie omega 3 za pomocą takich produktów, jak nasiona lnu, sardynki, makrela czy orzechy – powinny one znaleźć się w codziennym menu. U ludzi z wysokim poziomem kwasów tłuszczowych zauważono niską podatność na depresję. Zamiast słodyczy jedz więc… ryby! Kiedy dopada cię chandra i uczucie spadku formy zjedz porcję ryby – zadziała długofalowo stymulując mózg do aktywności. Śmiało można stwierdzić, że ryba to naturalny środek antydepresyjny.

Dlatego już dziś sięgaj po takie produkty jak…

Banany

Dlaczego? Zawierają m.in. sporo białka, jodu, potasu, magnezu, witamin C i PP. Jak działają? Przestaniesz być nadpobudliwy, kłopotać się byle czym, będziesz lepiej spała. Białko banana wspomaga powstawanie serotoniny, zwanej hormonem szczęścia.

Szpinak

Zawarty w szpinaku magnez pomaga zrównoważyć wytwarzanie kortyzolu w organizmie. Spróbuj sosów ze szpinakiem oraz pysznych sałatek z cytrusami, które zawierają dużo witaminy C. Możesz dodać do tego orzechy, aby dostarczyć swojemu organizmowi cennych kwasów tłuszczowych.

Fasola i jęczmień

Znajdująca się w fosfolipidach ich błon komórkowych fosfatydyloseryna pomaga przeciwdziałać negatywnym skutkom działania kortyzolu (hormonu stresu). Dodaj więc ją do swojej diety pod postacią np. białej fasoli i jęczmienia, aby uspokoić nerwy i poprawić jakość snu.

Owoce cytrusowe

Kiedy dopada Cię stres, zastąp bogate w węglowodany przekąski owocami cytrusowymi. Badania wykazały, że żywność zawierająca dużo witaminy C pomaga spowolnić produkcję kortyzolu.

Bazylia

To smaczne zioło należy do rodziny roślin zwanych adaptogenami. Pomagają one zmniejszyć produkcję kortyzolu i są przez to skutecznym sposobem walki ze stresem. Bazylię możesz dodać do żywności jako przyprawę lub zmiksować w owocowym koktajlu.

Ciemna czekolada

Zwykle zaleca się, aby omijać półki ze słodyczami. Naturalne antyoksydanty zawarte w ciemnej czekoladzie mogą jednak pomóc zmniejszyć stany zapalne organizmu oraz produkcję kortyzolu. Badania wykazały, że osoby, które spożywają ok. 40 g ciemnej czekolady dziennie znacznie zmniejszają poziom tego hormonu. Nie musisz więc mieć poczucia winy po zjedzeniu jednego czy dwóch kawałków gorzkiej czekolady.

Orzechy włoskie i len

Szukasz czegoś dobrego na stres? Chrup orzechy włoskie, a w kuchni używaj oleju lnianego. Naukowcy odkryli, że dieta bogata w te produkty może ułatwić kontrolę nad nerwami. Działanie orzechów, uzyskanego z nich oleju oraz oleju lnianego jest związane z zawartymi w nich wielonasyconych kwasach tłuszczowych. Badaczy interesował ich wpływ na ciśnienie tętnicze w chwilach spoczynku i stresu.

Ryby

Są prawdziwym magazynem nienasyconych kwasów tłuszczowych (zwłaszcza ryby morskie, które zawierają kwas omega-3). Jak działają? Wzmacniają układ nerwowy. Ochronią Cię zarówno przed stanami depresyjnymi, jak i przed męczącą nadpobudliwością.

Papryka

Zawiera bardzo dużo witaminy C, zwykle nietrwałej, która w tym warzywie nie traci swoich właściwości podczas gotowania. Jak działa? Witamina C uczestniczy w produkcji hormonów zwalczających stres, dodaje sił w trudnych sytuacjach. To doskonały “poprawiacz” humoru.

Buraki

Jest w nich dużo manganu i witamin z grupy B. Pozytywnie wpływają na pracę mózgu, dzięki nim łatwiej Ci będzie skoncentrować się w pracy. Ich składniki nawzajem się dopełniają, bo mangan uaktywnia enzymy potrzebne do przyswajania witamin z grupy B.

Autorką tekstu jest Małgorzata Kowalska, a jego pełną wersję znajdziecie na http://poradyherrbaty.blogspot.com. Optymistka, która chętnie służy radą w tematyce zdrowia, urody i jedzenia. Sama o sobie pisze: „ Pochodzę z Władysławowa, ale obecnie mieszkam w Gliwicach 🙂 Z wykształcenia jestem kucharzem, a pracuję w salonie optycznym. Bo w życiu bywa różnie 🙂