Szafraceum. Suplement Diety

Popraw sobie nastrój!

Szafraceum. Suplement Diety Szafraceum. Suplement Diety
Szafraceum. Suplement Diety
20.11.2014 14:46 pogoda

Uczulenie na pogodę

Kiedy nadchodzą wyże i niże atmosferyczne wiele osób uskarża się nieznośne bóle głowy i łamanie w kościach. Mowa o meteoropatach, czyli pogodowych nadwrażliwcach. Późna jesień i przedwiośnie to pory, podczas których „uczulenie” na pogodę dokucza najbardziej. Poniżej piszemy, kto najczęściej zapada na meteoropatię i jak sobie z nią radzić.

Ciśnienie, temperatura, wiatr, wilgotność powietrza, ilość światła, mają wpływ na samopoczucie każdego z nas. Jednak części osób dolegliwości związane z oddziaływaniem jednego lub kilku z tych czynników nie pozwalają na codzienne funkcjonowanie. Ich właśnie nazywamy meteoropatami. Nadwrażliwość na pogodę pojawia się pod wpływem gwałtownych zmian frontów atmosferycznych, ale także różnego rodzaju anomalii aury, z którymi stykamy się coraz częściej.

Do objawów nadwrażliwości na zmiany pogody należą przenikliwe bóle głowy, zaburzenia snu, osłabienie koncentracji, bóle mięśni i stawów, nerwowość, a nawet kłopoty z oddychaniem (bardzo groźne, bo mogą prowadzić do zawału serca!). Niektórych pogodowych „alergików” pod wpływem zmian aury bolą blizny pooperacyjne i dawne złamania. Nadwrażliwi na pogodę doświadczają także zaostrzenia dolegliwości towarzyszących reumatyzmowi i wrzodom. Aura może mieć także wpływ na pogorszenie stanu astmatyków i sercowców.

Liczba meteoropatów stale wzrasta. Jeszcze 50 lat temu na pogodową nadwrażliwość skarżył się co trzeci zdrowy człowiek, obecnie dolegliwości związanych z pogodą doświadcza co druga osoba. Aż 70 proc. nadwrażliwych na zmiany aury stanowią kobiety, najwięcej jest ich wśród pań w okresie menopauzy1. Podatniejsze na meteoropatię są również osoby będące pod wpływem dużego stresu, a także mające skłonność do nastrojów depresyjnych. Objawy nasilają się też wraz z wiekiem. Ma na to wpływ nie tylko starzenie się, ale także osłabienie organizmu związane ze schorzeniami, takimi jak m.in. cukrzyca, reumatyzm, choroby serca.

Z badań przeprowadzonych w Polsce wynika, że meteoropatami są częściej mieszkańcy miast niż wsi (najwięcej nadwrażliwych na pogodę jest w Białymstoku i w Warszawie)2. Część specjalistów podkreśla jednak, że rolę w rozwoju meteoropatii odgrywa nie miejsce zamieszkania, ale tryb życia. Warto dodać, że w Polsce jest więcej nadwrażliwych na pogodę niż w Niemczech, Austrii czy Stanach Zjednoczonych. Winić za to możemy klimat – przejściowy, który sprawia, że pogoda zmienia się bardzo często.

Jak sobie radzić z meteoropatią? Objawy nadwrażliwości na pogodę możemy złagodzić prowadząc zdrowy tryb życia, którego istotną częścią musi być aktywność na świeżym powietrzu. Pomocna będzie również odpowiednia dieta, która powinna być lekkostrawna i obfitować w beta-karoten, witaminę C, E i B oraz w mikroelementy. Należy także pamiętać o wysypianiu się i ubieraniu stosownym do pogody. Warto także śledzić komunikaty meteorologów i na ich podstawie planować zajęcia. Poza tym trzeba uodparniać organizm na złą pogodę, a to oznacza, że nawet przy gorszym samopoczuciu, czy niesprzyjającej aurze powinniśmy starać się jak najczęściej wychodzić z domu.

 

1Żródło: www.imgw.pl
2Tamże