Szafraceum. Suplement Diety

Popraw sobie nastrój!

Szafraceum. Suplement Diety Szafraceum. Suplement Diety
Szafraceum. Suplement Diety
18.12.2014 14:04

Idą Święta. Uporządkuj emocje

Nasze życie naznaczone jest przez pośpiech i stres, pod wpływem których zapominamy o emocjach. Psychologowie uważają, że nieumiejętność nazywania i wyrażania uczuć charakteryzuje styl emocjonalny współczesnego świata. Twierdzą także, że święta (nie tylko Bożego Narodzenia) pomagają w ich wyrażaniu. Warto zatem wykorzystać nadchodzące dni do uporządkowania nie tylko domu, ale także emocji.

Zdaniem psychologów dzisiejszy świat sprzyja uczuciowemu analfabetyzmowi. Mówi się nawet o tym, że aleksytymia, czyli brak umiejętności nazywania i wyrażania uczuć, jest stylem emocjonalnym XXI wieku. To poważny problem, bo okazywanie uczuć jest niezbędne dla naszego zdrowia, jakości życia i relacji.

Z czego wynika nasza niechęć do wyrażania emocji? „Serce na dłoni” to postawa, która najbardziej naraża nas na ataki i porażki. Wolimy więc ukrywać uczucia, aby zapobiec ewentualnym rozczarowaniom. Nie mówimy o emocjach także z powodu zabiegania. Doba jest dla nas za krótka, brakuje czasu na rozmowy o tym, co czujemy i przeżywamy. Okazywaniu emocji nie sprzyja też wszechobecny wyścig szczurów. Spontaniczne i szczere mówienie o uczuciach nie pasuje do definicji współczesnego człowieka sukcesu (nie bez przyczyny aleksytymię nazywa się chorobą dyrektorów). Do niedawna psycholodzy alarmowali, że nasza emocjonalność zubożeje w związku z rozwojem internetu. Okazało się jednak, że internauci nie mogą się obyć bez nazywania i okazywania emocji. Anonimowość w sieci temu sprzyja. Tezie psychologów przeczy także rosnąca liczba wyrażających uczucia emotikonów.

Wyrażanie emocji przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim sprzyja zdrowiu, zarówno psychicznemu, jak i fizycznemu. Według medycyny chińskiej nieujawnione emocje „zalegają” w ciele i mogą objawiać się napięciem, bólem czy chorobami. Psychologowie z kolei twierdzą, że wyrażanie emocji korzystnie wpływa na naszą samoocenę. Tylko wyrażając uczucia pokazujemy swoje prawdziwe ja.

Dzielenie się uczuciami to także siła napędowa relacji – zwłaszcza tych pomiędzy najbliższymi. Bez wyrażania emocji partnerzy popadają w apatię i oddalają się od siebie. Mówienie o uczuciach w związku nie tylko zwiększa jego temperaturę, ale daje także szansę na zaspokojenie oczekiwań. Często nie mówimy o swoich potrzebach i błędnie zakładamy, że partner/partnerka powinni je znać i zaspokajać. Psychologowie twierdzą, że w tym wypadku obowiązuje zasada „nie mówisz – nie masz”. Trzeba pamiętać, że równie ważne jak okazywanie uczuć pozytywnych, jest mówienie o negatywnych emocjach. Pozwala to często zapobiec poważnym problemom i nieporozumieniom.

Profity, jakie możemy odnieść dzięki wyrażaniu uczuć i emocji, sprawiają, że warto tę umiejętność doskonalić. Jak to robić? Należy zacząć od rozpoznawania uczuć u siebie. Ważnym jest, abyśmy potrafili odróżnić emocje związane z osobą, w stosunku do której je wyrażamy, od swoich osobistych reakcji. Poza tym mówmy o uczuciach wprost, spokojnie i na bieżąco (nie zbierajmy tzw. „czarnych żetonów”, które po czasie wykorzystamy przeciwko drugiej osobie). W wielu relacjach o uczuciach zaczynamy mówić dopiero, kiedy coś nam nie odpowiada. Tymczasem warto je wyrażać także wtedy, kiedy jest dobrze i jesteśmy z czegoś zadowoleni. Pytajmy także o uczucia partnera, nie musimy się ich domyślać. Zwracajmy również uwagę na mowę niewerbalną.

W nazywaniu i wyrażaniu emocji mogą nam pomóc święta – przede wszystkim te nadchodzące. Niosą one ze sobą ładunek pozytywnych skojarzeń, które mogę stać się bodźcem do tego by zacząć mówić o tym co czujemy. Zbliżające się Święta mogą być także pomocne w nauce asertywności. Postarajcie się podzielić obowiązkami z rodziną i bądźcie w tym konsekwentni, dzięki czemu zyskacie siłę i czas na to by ze sobą rozmawiać. Wspólne wykonywanie różnych obowiązków może stać się okazją do oczyszczenia wzajemnych relacji. Wystarczą proste pytania: „Co czujesz?”, „Co ostatnio przeżyłeś?”.

Na koniec przyjmijcie życzenia, aby nadchodzące Święta i Nowy Rok przyniosły Wam wiele pozytywnych emocji i uczuć oraz okazji do ich wyrażania.