Szafraceum. Suplement Diety

Popraw sobie nastrój!

Szafraceum. Suplement Diety Szafraceum. Suplement Diety
Szafraceum. Suplement Diety
15.01.2014 15:45 Stenka_Flirtujaczzyciem

Depresja, czyli spacer w dolinie

„W przypadku depresji nie ma znaczenia, czy chory jest aktorem, lekarzem czy dozorcą” podkreśla Danuta Stenka. Jako jedna z pierwszych aktorek w Polsce otwarcie opowiedziała o swoich zmaganiach z chorobą. Problem ten poruszyła również w niedawno opublikowanej książce „Flirtując z życiem”.

O tym, że „sławni i bogaci” zmagają się z tym problemem wiadomo nie od dziś. Catherine Zeta-Jones, Kristen Dunst, Robert Downey Junior, a ostatnio również Lady Gaga wyznali publicznie, że walczą z depresją. Słynne mamy, wśród nich Gwyneth Paltrow, Monica Belluci, Courtney Cox czy Brooke Shields, mówiły głośno o swojej depresji poporodowej. Shields temu problemowi poświęciła nawet książkę.

W Polsce, przyznanie się przez znaną osobę do choroby psychicznej jest uznawane przez część opinii publicznej za „skazę na wizerunku”. Mimo to, również rodzime gwiazdy – czasem w bardzo mocny sposób – potrafiły o niej mówić publicznie. Opowiadały o tym między innymi Maria Peszek, Kora, Jolanta Fraszyńska, Urszula Dudziak, Anja Orthodox, Basia Trzetrzelewska, Kasia Kowalską czy Kasia Klich.

W gronie tym znajduje się również Danuta Stenka. Po raz pierwszy o swoich kilkuletnich zmaganiach z chorobą aktorka opowiedziała w wywiadzie dla „Twojego Stylu”. – Budziłam się rano i zanim otworzyłam oczy, chciało mi się płakać. Jakbym straciła sens życia. Smutek się nasilał, czułam jak spadam na dno – mówiła wtedy Stenka.

Po tym wyznaniu wielu jej znajomych twierdziło, że popełniła błąd. Innego zdania byli czytelnicy „TS”. Jak czytamy w książce „Flirtując z życiem”, jeszcze przez wiele miesięcy wysyłali oni do redakcji listy z podziękowaniami. Pisali, że aktorka otworzyła im oczy na ich własne problemy, że zaczęli inaczej postrzegać zmagających się z depresją bliskich oraz, że „skoro odważyła się to powiedzieć Stenka, mnie również na to stać”.

Aktorkę cieszy ta reakcja. Uważa, że o depresji trzeba mówić głośno. – Ludzie muszą chcieć sobie pomóc. Wizyta u psychologa czy psychiatry nie jest niczym niebezpiecznym, wstydliwym. Te chorobę można wyleczyć! – podkreśla w książce „Flirtując z życiem”.

A Wy co sądzicie o gwiazdach, które publicznie mówią o swojej chorobie?


Stenka_Flirtujaczzyciem

Wydawnictwo: Znak
ISBN: 978-83-240-2468-1

 

 

W książce „Flirtując z życiem” przeczytacie nie tylko o „dolinie”, jak aktorka nazywa depresję. Zapis rozmów Stenki z Łukaszem Maciejewskim jest przede wszystkim fascynującą – często anegdotyczną – opowieścią o dzieciństwie, drodze kariery i pracy tej wybitnej aktorki. Pośrednio jest również dowodem na to, że problem depresji da się pokonać, że można żyć dalej i czerpać z niego pełnymi garściami.

Zachęcamy do przeczytania tego wywiadu-rzeki. Nie bez przyczyny książka święci obecnie święci triumfy na listach bestsellerów!

MSK_FCG