Szafraceum. Suplement Diety

Popraw sobie nastrój!

Szafraceum. Suplement Diety Szafraceum. Suplement Diety
Szafraceum. Suplement Diety
19.02.2014 11:11 23luty

Światowy Dzień Walki z Depresją

Z niedzielę 23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją. W Polsce temat ten pojawia się w mediach systematycznie już od kilku lat. To ważne, aby uświadamiać, że depresja nie jest zwykłym pogorszeniem nastroju czy fanaberią, ale poważną chorobą, którą należy leczyć. Według badań Światowej Organizacji Zdrowia już 350 milionów ludzi na całym świecie cierpi na depresję, a każdego roku ta liczba się zwiększa.

W dwudziesty pierwszy wiek wkroczyliśmy z ogromnym przyśpieszeniem cywilizacyjnym. Na przestrzeni ostatnich 50 lat dokonaliśmy postępu na niespotykaną skalę. Żaden inny gatunek na Ziemi nigdy nie zmienił tak szybko i tak radykalnie warunków w jakich żyje. Nasze życie jest obecnie dużo łatwiejsze i wygodniejsze dzięki możliwościom technologicznym, których nasze babcie i dziadkowie, a nawet nasi rodzice nie posiadali.

Dziś mamy przed sobą coraz większe perspektywy do wykorzystania, ale cierpi na tym nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Ciągle zestresowani pędzimy do przodu. Brakuje nam czasu dla siebie i naszych bliskich, brakuje nam czasu na relaks czy sport. To może skutkować schorzeniami zarówno ciała, jak i ducha. Wśród tych drugich to właśnie depresja pojawi się najczęściej.

Termin depresja jest znanych chyba wszystkim, natomiast nie zawsze używamy go poprawnie. Powszechnie nadużywa się jego znaczenia w mowie potocznej, wspominając o spadkach nastroju, o chandrze wywołanej złą pogodą czy o stanach melancholii. Czas jednak uzmysłowić sobie, że depresja jest poważnym zaburzeniem psychicznym. Choroba ta ma tendencję do nawrotów, może występować niezależnie od płci, wieku, zamożności czy regionu geograficznego.

Mimo, że depresja dotyka osoby w różnym wieku i obojga płci to kobiety zapadają na nią częściej. Podobno co piąta matka cierpi na depresję poporodową. W grupie najwyższego ryzyka zachorowalnością na depresję są panie w przedziale wiekowym 35-44 lata. Alarmujące są też informacje odnośnie młodych osób, gdzie współczynnik zachorowań sięga nawet 15%. Depresja występuje niezwykle rzadko jedynie u osób powyżej 60. roku życia.

Statystyki WHO z 2012 roku mówią, że około 5% całej populacji zmaga się z depresją, a co roku indeksy wzrastają. Depresja uznawana jest obecnie za jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Plasuje się zaraz po chorobach układu krążenia. Jest to też przypadłość, która najczęściej dotyka kraje rozwinięte cywilizacyjnie. Najwięcej zachorowań odnotowano w USA, we Francji czy w Holandii. W ostatnich latach coraz większe żniwo zbiera w Niemczech, gdzie co piąty mieszkaniec przynajmniej raz w życiu przechodził tę chorobę.

MM_FCG